Szukaj
  • bibliotekaszkolna

Literackie Walentynki

Słynne pary literackie.

Motyw miłości występuje w literaturze od samych jej początków. Jest odwiecznym motywem wszystkich pokoleń pisarzy i poetów.


Tristan i Izolda

Młodzi wypijają omyłkowo napój miłosny przeznaczony dla Izoldy i króla – jej przyszłego męża. Zakochują się i uciekają, ale ostatecznie nie udaje im się być razem. Miłość niespełniona, fatalna, potajemna, kończy się śmiercią kochanków. Z grobu Tristana wyrasta krzak głogu i łączy go z grobem Izoldy. To symbol wiecznej, prawdziwej i niezniszczalnej miłości.


Romeo i Julia

Przedstawiciele dwóch zwaśnionych rodów – Montecchich i Capuletich – zakochują się i potajemnie biorą ślub. W dalszej części utworu następuje szereg śmierci, które komplikują losy bohaterów. Ostatecznie miłość kończy się śmiercią samobójczą obydwojga. Te tragiczne losy spowodowały, że stali się oni wzorcami romantycznych kochanków.


Zosia i Tadeusz

W utworze Mickiewicza również opisany jest konflikt między rodami, którego zarzewiem była miłość Jacka Soplicy do Ewy Horeszkówny. Ta miłość zakończyła się nieszczęśliwie, nie była spełniona i doprowadziła Jacka do zbrodni, w następstwie czego przywdział on habit zakonnika. Kolejna miłość w dziele to uczucie między potomkami Ewy i Jacka, czyli Zosią i Tadeuszem. Młodym przeszkodzić chciała Telimena, jednak tym razem śledzimy szczęśliwy finał związku, który kończy spór między rodzinami. Para stała się wzorcem miłości spełnionej.


Danusia i Zbyszko z Bogdańca

Miłość od pierwszego wejrzenia: Zbyszko jest zauroczony Danusią. To dziewczyna z salonów, idealna, wymarzona i niemalże święta. Młodzi pobierają się. Delikatna Danusia zostaje porwana, Zbyszko ratuje ją, ale dziewczyna niestety umiera po ciężkich warunkach niewoli.


Bridget Jones i Mark Darcy

Parę poznaliśmy w powieści Helen Fielding “Dziennik Bridget Jones”. Bridget to trzydziestolatka z lekką nadwagą, która w pamiętniku skrupulatnie notuje swoją wagę, wypite trunki i frustracje związaną z uciążliwą matką i przerażającą wizją spędzenia reszty życia w samotności. Przyjaciele wspierają ją, jednocześnie komplikując sytuację. Matka próbuje wyswatać ją z niejakim Markiem Darcym. Daniel Cleaver, szef Bridget, zaczyna z nią flirtować… Jednak to Mark okazuje się miłością życia szalonej trzydziestki. Poważny prawnik i wpadająca ciągle w tarapaty Bridget – para kontrastowa, ale spełniona.


Bella Swan i Edward Cullen

Wielka miłość tocząca się przez 4 tomy Sagi „Zmierzch” napisanej przez Stephenię Meyer. Miłość niezwykła, bo między wampirem, a nastolatką. Związek ryzykowny, ponieważ obiekt uwielbienia Belli może ją w każdej chwili…ugryźć. Edward przez wiele stron walczy ze swoją wampirzą naturą. Młodym udaje się być razem, a nawet wziąć ślub i mieć dziecko. Czego nie robi się dla miłości, można nawet zostać wampirzycą…


Scarlett O`Hara i Rhett Butler

Para z „Przeminęło z wiatrem”, Margaret Mitchell. Ona – córka zamożnego plantatora bawełny z Georgii, kocha się w Ashley’u Wilkes’ie, który jednak zaręcza się z inną kobietą, Melanią. Scarlet na złość jemu wychodzi za mąż za brata Melanii. W jej życiu pojawia się Rhett Butler – przystojny, energiczny i pewny siebie. Wydaje się być idealnym partnerem dla pełnej energii Scarlet. Jednak nawet jemu nie udało się ujarzmić charakterku Scarlett…


Esmeralda i Quasimodo

Akcja powieści „Katedra Marii Panny w Paryżu” Victora Hugo toczy się w średniowiecznym Paryżu. Jej najważniejszym tematem są dzieje miłości archidiakona Klaudiusza Frollo do młodej cyganki Esmeraldy. Victor Hugo w powieści stworzył także słynną postać dzwonnika z Notre-Dame – Quasimodo. Jego miłość do Esmeraldy jest wzruszająca, a epilog powieści u każdego czytelnika wyciśnie trochę łez… Postać Quasimodo dzięki licznym adaptacjom stała się niezwykle popularna, a jego miłość do pięknej cyganki weszła do kanonu kultury popularnej.
opracowała: Patrycja Drozda

źródło: Internet

14 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now